Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2018

Czym jest krajobraz sztuki opowiadania?

To pewnie byłaby wieś. Najlepiej w dolinie. Możliwie daleko od wszystkiego. W chałupie zbierają się kobiety na darcie pierza, w karczmie mężczyźni. W jednym i drugim miejscu działa dziad. Ten sam, miejscowy.

Opowiada te same historie od zarania dziejów. Pokolenia mijają, a on tych historii nic a nic nie zmienia. Prawda starowieku rozkwita przed oczyma wszystkich słuchaczy. Niezmienna jest ona od czasów wygnania z raju, od czasów wieży Babel. Słuchają i słuchają, tej samej mitycznej historii, a przez jej niezmienność świat się ustanawia na nowo.

Aha. Chciałoby się.

Przez tę wieś wędrują prasoły (sprzedawcy soli z czerwonoruskich warzelni), czumacy (przywozili sól z Podnieprza), drobni handlarze Szkoci zwani szotami, Węgrzy z tytoniem, norymberszczyzną, zabawkami dla dzieci, dewocjonaliami; druciarze (często górale, także ze Słowacji), sitarze (najwięcej z Biłgoraja), wędrowni ślusarze, kowale, mieszkańcy lasów sprzedający wyroby z drzewa, garbarze, koszykarze, obraźnicy, kuglarze i cyrkowcy, niedźwiednicy, kobiety powłóczne. Zwykli uciekinierzy z pańszczyzny i zbiegli niewolnicy. A potem to już leci: migranci zmierzający do Brazylii i Ameryki po lepsze życie, bieżeńcy pierwszej wojny, repatrianci drugiej, rzesze tych, co porzucili wieś i ruszyli szukać szczęścia w mieście.

Jeśli jest coś niezmiennego – to jest to być może ludzka ruchliwość. Jeśli istnieją w przestrzeni tradycji jakieś stałe – to są to być może szlaki kultury. Bite trakty, piaszczyste drogi, skaliste szlaki wędrówek i ucieczek, niewidzialne trakty morskie, kursy oznaczane na mapie nieba, wszystkie te trajektorie ludzkiej ruchliwości i ciekawości. W tym roku przy okazji spotkań festiwalowych eksplorujemy i celebrujemy te ukryte terytoria, która ujawniają się wtedy, gdy zaczynamy i ś ć.

To chodźcie i Wy.

W tym roku na Festiwalu opowiadać będą: Maimouna Jallow (Kenia), Torgrim Mellum Stene (Norwegia), Tom van Oytruve (Belgia), Markus Luukkonen (Finlandia), Walter Diaz Ovalle (Kolumbia), Marie Prete (Francja), a także wielu opowiadaczy mieszkających w Polsce. Szczegóły programu wkrótce.

Festiwal odbędzie się w dniach 21-25 listopada 2018.

Pokazy programy głównego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa.

Szczegółowe informacje o spektaklach, warszatach i rezerwacjach zamieścimy na tej stronie do końca września.

Kontakt:

kuratorka programu Festiwalu: Małgorzata Litwinowicz, t. 501 165 207

gosia.litwinowicz@gmail.com

PR, kontakt dla mediów: Jarosław Kaczmarek, opowiadacz@wp.pl, t. 506 738 207.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s